Analiza techniczna

Analiza techniczna, to zbiór zasad, których zrozumienie pozwala z pewnym mniejszym, bądź większym prawdopodobieństwem przewidzieć zachowanie rynku. Czy zatem analiza techniczna jest skuteczna i powinno się ją stosować? Zdecydowanie tak.

Zadaniem analizy technicznej jest wyznaczenie korzystnego z punktu widzenia inwestora, momentu wejścia jak i wyjścia a pozycji. Analiza techniczna bazuje na tym, co już narysowało się na wykresie, a zatem na bazie przeszłych zdarzeń rynkowych.

Jestem daleki od naukowego podejścia do zagadnienia analizy technicznej. Bliski jestem natomiast stosowaniu w pełni naturalnych praw rządzących rynkiem w celu zrozumienia tego, co wydarzy się na wykresie.

Analiza techniczna, najprościej rozumiana, obejmuje kurs w pewne ramy, dzięki którym możemy zobaczyć skumulowaną moc ceny z perspektywą wybicia w którymś z kierunków. Zobaczmy na poniższy wykres, który wprowadzi nas w tajniki analizy technicznej.

Poniższy wykres analizy technicznej KGHM pokazuję w interwale godzinowym:


Analiza techniczna

Jak pokazuje powyższy wykres, standardowa analiza techniczna, to nie tylko dwie (czerwone) kreski, które obejmują kurs w pewne ramy. To również analiza samego ruchu wewnątrz dwóch kresek (nazywamy je razem formacją techniczną).

Sama analiza wewnątrz formacji technicznej sprowadza się do umiejętności rozrysowania fal Elliotta. Ten temat jest już zdecydowanie zaawansowaną wiedzą, jednak zdecydowanie polecam go zgłębić, bowiem najlepsi inwestorzy na świecie stosują fale - systematycznie.

Analiza techniczna pozwala ująć nam kurs w pewne ramy. W tych ramach kurs się porusza, zbierając energię na wyjście poza ramiona formacji. Wyjście poza ramię formacji nazywamy wybiciem z niej. Zaznaczyłem to na poniższym rysunku:


Analiza techniczna, wybicie z formacji

Wybicie z formacji jest bardzo ważnym momentem, bowiem dokładnie wtedy uwalnia się cała skumulowana energia z utworzonej wcześniej formacji i zaczyna się ruch zgodny z kierunkiem wybicia.

Inwestor giełdowy, korzystający z analizy technicznej, musi umieć zdecydować:

  • w którym momencie wchodzi w inwestycję,
  • na jakim poziomie zabezpiecza kapitał (ustawienie stop)
  • czy akceptuje ryzyko wynikające z utraty kapitału po aktywacji stopa

Inwestor grający na wybicie z formacji musi sobie zdawać sprawę z tego, że kurs nie zawsze pójdzie zgodnie z wyznaczonym kierunkiem wybicia. Zdarza się, że następuje wybicie i z kursu schodzi para. Nie ma siły na wzrost. Inwestorzy taką sytuację często odczytują, jako 'ujawnioną' słabość rynku i błyskawicznie zawracają w przeciwnym kierunku. Dlatego po dokonaniu zakupu, niezwykle ważna jest obserwacja zachowania ceny. Nie ma parcia na wzrost, nie powinno się pozycji utrzymać.

Analiza techniczna, to nie tylko formacje techniczne, z których jedną przedstawiłem wyżej na wykresie. Analiza techniczna, to również stosowanie wszelkiego rodzaju wskaźników, średnich kroczących czy jak już wyżej wspomniałem - fal Elliotta. Inwestor musi sam dla siebie wybrać najlepsze narzędzia inwestycyjne.

Analiza techniczna - co najlepiej działa?

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej działa:

  • Analiza techniczna (formacje ujmujące kurs w pewne ramy)
  • Średnie kroczące
  • Fale Elliotta
  • Analiza wolumenu

Jako inwestor giełdowy musisz zrozumieć, że działa to, co jest najbliższe prawdy. Najbliższe prawdy są zaś fale Elliotta, wolumen i formacje analizy technicznej, które potrafią ująć kurs w pewne ramy. Jeżeli potrafimy operować tymi narzędziami skutecznie, to jednocześnie skutecznie potrafimy zarabiać na rynku.

Zawsze musisz mieć świadomość, że rynki giełdowe pełne są rekinów, najlepszych inwestorów o nieprzeciętnej inteligencji, posiadających dostęp do informacji, o których zwykły inwestor może pomarzyć.

Twój sukces polegać może i jeżeli go osiągniesz, to polegać będzie na głębokim zrozumieniu tego, jak zachowuje się cena na wykresie. Obserwując zachowanie ceny, wolumenu, formacji analizy technicznej i średnich, nauczysz się w perspektywie czasu skutecznego dokonywania transakcji, kończących się zdecydowanym zyskiem, bądź niewielką stratą.

Rysowanie formacji analizy technicznej

Aby wyrysować formację analizy technicznej, potrzebujemy mieć punkt zaczepienia, Tym punktem zaczepienia na wykresie są dołki oraz wierzchołki ruchów ceny. Jeżeli mamy przynajmniej dwa szczyty w trendzie wzrostowym, możemy narysować prostą. Będzie to ograniczenie ruchu ceny w trendzie wzrostowym, podobnie, jak na powyższych rysunkach.

Już od doświadczenia inwestora zależy, czy dobrze narysuje korektę ceny w trendzie wzrostowym. Z doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że:

  • Korekta powinna składać się przynajmniej z trzech fal, tworząc łącznie tzw. zygzak ABC. Taki zygzak pokazałem na powyższym wykresie. Jest fala A, jest fala B oraz jest fala C.
  • Fala C jest zazwyczaj impulsem, czyli składa się łącznie z 5 falek (jak na powyższym wykresie).
  • Mogę Ci też powiedzieć, że bardzo ważny jest kąt nachylenia korekty. Im korekta jest bardziej płaska, tym o większej sile popytu możemy mówić. Jest to zresztą logiczne. Jeżeli podaż nie spycha ceny nisko, to znaczy, że nie ma podaży lub jest na tyle silny popyt, że nie spuszcza on ceny w dół. Jedno i drugie świadczy o potencjale wzrostowym.
Jeżeli zatem szukasz możliwości dołączenia się do ruchu wzrostowego, poszukuj korekt w trendach wzrostowych. Wielu inwestorów popełnia karygodny błąd, dołączając się do ruchu wzrostowego w dowolnym miejscu jego trwania. Czasem taka inwestycja się uda i jest to sukces inwestora. Innym razem jednak, w chwili, kiedy dostrzega się ruch wzrostowy, cena zaczyna rysować korektę i inwestor - okazuje się - wchodzi w inwestycję na samym szczycie. Dlatego lepiej, statystycznie, jest się dołączyć do ruchu wzrostowego w trakcie trwania korekty, aniżeli gonić kurs i ryzykować, że dogoni się go w nieodpowiednim momencie.


Brak komentarzy:

Analiza techniczna - formacja klina

Jedną z moich ulubionych formacji analizy technicznej, której poszukuję regularnie na wykresach, jest formacja klina końcowego. Klin końcowy...